Nie zapominaj o higienie intymnej

higiena intymna w ciąży

Wiele kobiet nie dba o swoje miejsca intymne. Choć są sercem naszej kobiecości, często zapominamy o nich w codziennej pielęgnacji. Przecież mycie się zwykłym mydłem lub płynem do kąpieli nie zastąpi wykonywanych każdego dnia zabiegów.

Podstawa pielęgnacji.

Podstawą pielęgnacji miejsc intymnych jest prawidłowe podmywanie się. Jeśli często dołączają nam infekcje układu moczowo-płciowego, warto zainwestować w dobry płyn do higieny intymnej. Taki środek powinien być delikatny i nie podrażniać. Dobrze, jeśli zawiera kwas mlekowy. Odpowiedni płyn zapewni utrzymanie prawidłowego ph w pochwie i świeżość przez cały dzień. Nie wolno jednak podmywać się zbyt często. Delikatna pielęgnacja dwa razy na dzień zupełnie wystarczy. Ważne jest, by do nie używać do tego gąbki, która jest siedliskiem bakterii. Najlepiej jest podmyć się swoją czystą ręką. Dłoń należy przesuwać od przodu w tył. Ma to zapobiegać przedostaniu się bakterii z odbytu do pochwy. Podmywanie ma wyjątkowe znaczenie podczas okresu. Szczególnie latem, gdy szybciej się pocimy, miejsca intymne są bardziej narażone na zakażenie. Dlatego należy często zmieniać podpaskę i podmywać się.

Probiotyki

Jednak to może nie wystarczyć. Czasem, by lepiej zadbać o swoje drogi rodne, warto jest użyć probiotyków. Te leki stosuje się profilaktycznie. Wszystko po to, by zapobiegać zakażeniem pochwy. Można tez stosować irygacje. Jednak z tymi zabiegami nie wolno przesadzić, bo czasem właśnie nadmierne dbanie o higienę może nam zaszkodzić. Przecież natura sama zadbała, by nasz układ moczowo-płciowy produkował śluz, zabezpieczający przed otarciami. To zapewnia nam naturalną ochronę. Jednak bez zachowania odpowiedniej higieny, łatwo możemy nabawił się infekcji, którą później niełatwo wyleczyć.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *