
Podróż z małym dzieckiem może być bardzo uciążliwa. Na pierwsze wakacje możemy wyjechać już z trzymiesięcznym maluchem. W przypadku młodszych niemowląt, lekarze zalecają spędzenie wolnego czasu w domowym zaciszu. Dłuższy wyjazd nie jest wskazany również w przypadku wcześniaków oraz dzieci, które urodziły się z wadami, chorobami czy innymi poważnymi dolegliwościami. Niezależnie od tego, przed rezerwacją miejsca noclegowego warto zapytać się lekarza pediatry czy nie istnieją żadne przeciwskazania co do podróży naszego malucha.
Informacje, które mogą nam się przydać przed podróżą z dzieckiem
Jak daleko można wyjechać z niemowlakiem, aby nie zmęczyć zarówno jego jak i siebie?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych cech dziecka np. jego temperamentu. Jeżeli maluch jest na co dzień spokojny, istnieje spore prawdopodobieństwo, że w czasie podróży będzie smacznie spał.
Gdzie można wyjechać z niemowlakiem?
Z niemowlakiem nie powinno się wyjeżdżać za granicę. W razie choroby dziecka bądź innej nieprzewidzianej sytuacji mogą pojawić się problemy z opieką zdrowotną. Znacznie lepiej wybrać jakiś cichy zakątek w Polsce. Lekarze zalecają rodzicom odpoczynek w miejscach o czystym powietrzu np. na Mazurach bądź na Kaszubach. Warto unikać zatłoczonych lokalizacji – nadmiar hałaśliwych turystów może denerwować malucha.
O jakiej porze dnia warto rozpocząć podróż?
Na to pytanie również niełatwo odpowiedzieć. Tak jak w przypadku „długości podróży” tak i tutaj wiele zależny od indywidualnych cech malucha. Na pewno warto wybrać się w drogę poza godzinami szczytu – korki i głośne klaksony bez wątpienia nie przypadną do gustu ani nam ani dziecku. Decydując się na podróż latem i w cieplejsze dni znacznie lepiej wybrać godziny wieczorne bądź wczesny ranek. Niektórzy rodzice preferują noc, gdy maluch smacznie śpi. Warto pamiętać jednak, że to właśnie nocą zdarza się najwięcej wypadków. Zmęczeni całodzienną aktywnością kierowcy są znacznie mniej uważni.
Jazda autem – o czym należy pamiętać?
Wybierając się w wakacyjną podróż razem z niemowlęciem warto postawić na samochód. Auto jest najwygodniejszym środkiem transportu. Dodatkowo, umożliwia częste przerwy. Przed wyjazdem niezbędne jest wyposażenie auta w szereg akcesoriów sprzyjających bezpieczeństwu i wygodzie zarówno malucha jak i rodziców. Po pierwsze: osłonki przeciwsłoneczne na szyby. Te sprawdzą się nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Konieczne będą także akcesoria do przewijania dziecka (komplet pieluszek i wilgotnych chusteczek, krem przeciw odparzeniom, worek na zużyte pampersy, a także podróżny przewijak), komplet chusteczek higienicznych, akcesoria do karmienia (podgrzewacz samochodowy, czysta woda i ściereczki, butelka i smoczki, proszki do rozrobienia), ubranko na zmianę, zajmujące uwagę dziecka zabawki.
Niemowląt nie powinno zabierać się w podróż publicznymi środkami transportu – autokarem bądź pociągiem – gdyż hałas i obcy ludzie mogą działać na niego negatywnie. Dodatkowo, nieustający płacz dziecka może denerwować innych pasażerów.