
Kobiety ciężarne, chcąc czy nie chcąc, w czasie ciąży naprawdę bardzo wiele czasu spędzają właśnie w toalecie. Niekiedy symptom ten występuje już na początku ciąży, kiedy jeszcze kobieta nie wie o swoim błogosławionym stanie. W tej sytuacji z powodu burzy hormonalnej zdecydowanie częściej odwiedza łazienkę. Parcie na pęcherz jest jednym z pierwszych objawów ciąży, ponieważ pojawia się już około szóstego tygodnia po zapłodnieniu.
Dlaczego w ciąży chce się siusiu częściej, niż zwykle?
Jeśli właśnie nastąpił ten moment, kiedy to w łazience zaczyna bywać się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, nie ma się czego objawiać. Jest to całkowicie naturalny objaw w ciąży. Skąd jednak się to bierze? Przede wszystkim z faktu, iż objętość krwi w kobiecym organizmie ulega zwiększeniu. Również nerki zaczynają więcej pracować, a przefiltrowane płyny dostają się do pęcherza. Warto także wspomnieć o samej macicy, która powiększa się każdego dnia i sprawia, że nacisk na pęcherz jest coraz mocniejszy. Skutkiem tego duża ilość płynów gromadzi się w dolnych partiach ciała, a w dodatku objętość pęcherza ulega zmniejszeniu. Wizyty w toalecie są więc bezwzględnie wskazane.
Do kiedy toaleta będzie odwiedzana przez kobietę w ciąży ze zwiększoną częstotliwością?
Bardzo często zdarza się, że kobiety muszą częściej niż zwykle oddawać mocz aż do drugiego trymestru ciąży. Wtedy właśnie dochodzi do pewnego uniesienia się macicy, dzięki czemu nacisk na pęcherz będzie znacznie mniejszy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż całkowite ustąpienie objawów raczej jest niemożliwe. Częste wizyty w toalecie zakończą się dopiero kilka dni po porodzie, kiedy kobiecy organizm zacznie wracać do formy sprzed ciąży i ustabilizuje się jego działanie oraz gospodarka hormonalna.
Jak zmniejszyć parcie na pęcherz?
Jeśli parcie na pęcherz jest bardzo uciążliwe, można zastosować kilka trików, które pomogą nieco zmniejszyć liczbę wizyt w toalecie. Przede wszystkim należy unikać napojów i naparów, które mogą działać moczopędnie. Przede wszystkim mowa tutaj o kawie i herbacie. Warto zastąpić je zdrową wodą, czy sokami domowej produkcji. Mimo wszystko należy pamiętać, że picie dużej ilości płynów jest wskazane. Warto jednak ograniczyć ich ilość przed snem. Wtedy nocne wizyty w toalecie ulegną zmniejszeniu.
Ostrożności nigdy za wiele
Pamiętajmy, że częste wizyty w toalecie z powodu ciąży są bardzo prawdopodobne. Jeśli jednak towarzyszą im pewne objawy, jak pieczenie i swędzenie podczas oddawania moczu, prawdopodobnie przyczyną tego stanu jest infekcja. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.