Suplementy w ciąży

Suplementy w ciąży

Suplementy w ciąży stanowią idealne uzupełnienie codziennej diety. Większość przyszłych mam z ochotą sięga po kwas foliowy nie wiedząc, że istnieje szereg innych specyfików, które również powinny brać. DHA, witamina D, jod, cholina, selen, żelazo, witaminy z grupy B – odpowiednio dobrana suplementacja jest niezwykle ważna dla zdrowia mamy oraz rozwoju dziecka. Przed zakupem niezliczonych ilości tabletek warto jednak poważnie się zastanowić. We wszystkim należy zachować umiar – podobnie jest w przypadku suplementów. Duża ilość różnego rodzaju specyfików może mieć odwrotny wpływ i wręcz szkodzić maluchowi.

Jakie składniki powinna przyjmować każda przyszła mama?

  • Cholina – 125 mg;
  • Foliany – minimum 400 ug kwasu foliowego + dodatkowo aktywną formę folianów;
  • Żelazo – od drugiego trymestru ciąży 60 mg, zaś przy niedokrwistości 60-120 mg;
  • Jod – 150-200 ug;
  • Selen – od drugiego trymestru ciąży 60 ug;
  • Witamina D3 – minimum 1500 IU;
  • Witamina B6 – minimum 1,9 mg;
  • Metyl B12 – minimum 2,6 ug;
  • DHA – od drugiego trymestru ciąży minimum 600 mg.

Pozytywne właściwości kwasu foliowego są znane każdej przyszłej mamie. Co kryją w sobie inne wymienione przez nas składniki oraz dlaczego ich spożywanie jest tak ważne dla rozwoju dziecka? Witaminy z grupy B (B6 i B12) eliminują ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Cholina wspomaga rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, ogranicza produkcję kortyzolu (hormonu stresu) u dziecka. Nieprawidłowości w zakresie metabolizowania choliny zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Witamina D3 odpowiada za utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie oraz prawidłowe funkcjonowanie tkanek, narządów, a także komórek niezwiązanych bezpośrednio z gospodarką mineralną. Jej niedobór może skutkować późniejszą słabą mineralizacją kości u dziecka i podatnością na krzywicę, a także zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. Odpowiednia podaż jodu warunkuje prawidłowe działanie tarczycy. Hormony tarczycy natomiast sprzyjają prawidłowemu rozwojowi mózgu oraz kości dziecka. Skrajny niedobór jodu może skutkować wadami układu kostnego, poronieniem, odklejeniem się łożyska, a nawet ciężkim upośledzeniem umysłowym płodu. Selen odpowiada za lepszy rozwój umysłowy dziecka, DHA natomiast za rozwój układu nerwowego i narządu wzroku.

Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże, celem zweryfikowania jakości danych specyfików.

Tego NIE WOLNO robić będąc w pierwszych tygodniach ciąży

Pierwszy trymestr ciąży jest na swój sposób wyjątkowy. Chociaż ciąża to nie choroba, w tym szczególnym czasie każda przyszła mama powinna szczególnie o siebie zadbać. Nowy stan kobiety nie wymaga całkowitej zmiany trybu życia, jednakże wymusza na niej konieczność rezygnacji z pewnych rzeczy. Kolejne dwanaście tygodni to czas, w którym powstaje serce, układ nerwowy i narządu zmysłu maluszka. Pod koniec trzeciego miesiąca kształtują się miniaturowe mięśnie, kości, chrząstki, kolana i łokcie… Aby nie zaszkodzić płodowi niezbędna jest całkowita eliminacja następujących rzeczy:

  1. Papierosów

Palenie papierosów w ciąży zwiększa ryzyko poronienia. Kobieta w stanie błogosławionym winna nie tylko rzucić nałóg, ale również unikać zadymionych miejsc. Zarówno czynne jak i bierne palenie przekłada się na mniejszą wagę urodzeniową, przedwczesny poród oraz opóźniony rozwój – zarówno psychiczny jak i fizyczny – dziecka.

  1. Wybranych potraw i dodatków

Będąc w ciąży należy zrezygnować z wysokoprzetworzonych dań i produktów, napojów gazowanych, kawy, a także nadmiaru czarnej herbaty. Co więcej, niewskazane są także: ser pleśniowy, brie, camembert, feta i oscypki – bakterie w nich zawarte mogą prowadzić do poronienia bądź powikłań zdrowotnych u dziecka. Dodatkowo, nie wolno spożywać tzn. koglu-moglu oraz jajek na miękko (ryzyko zarażenia salmonellą), surowego mięsa i ryb, a także szynki parmeńskiej (ryzyko zakażenia toksoplazmozą i listeriozą),

  1. Nadmierny wysiłek

Nadmierny wysiłek fizyczny może doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych, a te natomiast do poronienia. W czasie ciąży warto ograniczyć nie tylko sport, ale również większe zakupy i sprzątanie.

  1. Zabiegi kosmetyczne

Oczywiście, nie wszystkie zabiegi są zakazane. W czasie ciąży należy unikać aromaterapii i masażu, gdyż skoncentrowane olejki mogą prowadzić do poronienia. Niewskazane są także zabiegi pielęgnacyjne na ciało, w szczególności antycellulitowe, wyszczuplające i na rozstępy, depilacja laserowa i woskowa, zabiegi z użyciem prądu oraz ultradźwięków, a także większość zabiegów kosmetycznych (zwłaszcza z użyciem witaminy C i retinolu).

  1. Gorące kąpiele

Będąc w ciąży możemy zapomnieć o gorącej, relaksującej kąpieli, a także o saunie i jacuzzi. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Przegrzanie organizmu może skutkować nie tylko poronieniem, ale również wystąpieniem u dziecka poważnych wad wrodzonych mózgu i kręgosłupa.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *