
Poród to oczywiście ogromna próba, ból i wysiłek, z którym musi zmierzyć się kobieta rodząca. Co jednak dzieje się, kiedy już jest po wszystkim, kobieta leży na sali poporodowej wraz ze swoim maleństwem i cieszy się jego obecnością? Okazuje się, że nie wystarczy poród, by zakończyć sprawę. To dopiero początek powracania kobiecego ciała do normy, a także liczne zmiany, o których warto wspomnieć przyszłym mamom.
Zmiany hormonalne
To pierwsze, z czym będzie się miało do czynienia już niedługo po porodzie. Kiedy emocje opadną, zmiany hormonalne i tak zrobią swoje. Wtedy albo będzie się odczuwało radość albo po prostu zmęczenie. Huśtawka nastrojów jest tutaj całkowicie na miejscu. Zdarza się, że kobiety z powodu ogromnej euforii cieszą się i dzielą tą radością z innymi. W gorszym przypadku dotyka je depresja poporodowa, która wymaga odpowiedniego leczenia.
Obfite krwawienie
Jest to naturalne, że po porodzie dojdzie do sporego krwawienia z dróg rodnych. W ten sposób dochodzi do oczyszczenia organizmu z krwi, śluzu i pozostałości błon płodowych. By czuć się w tym czasie komfortowo, należy stosować odpowiednie podkłady higieniczne oraz specjalne podpaski. Takie krwawienie trwa zazwyczaj kilka tygodni aż do momentu, gdy nastąpi całkowite oczyszczenie macicy.
Ból fizyczny
Niestety po porodzie ciężko będzie liczy na to, że żaden ból się nie pojawi. Z pewnością będzie to ból krocza, który powoduje rozciągniecie tkanek. Może on być silniejszy, jeżeli w trakcie akcji porodowej doszło do pęknięcia krocza lub jego nacięcia. Do zagojenia rany zazwyczaj wystarcza kilka tygodni. By zapobiec ewentualnym problemom z nietrzymaniem moczu, powinno się w tym czasie ćwiczyć mięśnie Kegla. Jeżeli ból jest silny, można poprosić o leki przeciwbólowe swojego lekarza, który przepisze środki odpowiednie dla kobiet karmiących piersią. Nigdy nie można żadnych leków brać bez konsultacji lekarskiej. Aby nie odczuwać bólu tak intensywnie, można również pomyśleć o zakupieniu poduszki poporodowej, dzięki której siadanie nie będzie już tak bolesne i uciążliwe.
Toaleta
Po porodzie z powód osłabienia mięśnie mogą wystąpić problemy z wypróżnianiem. Czasem jest to kwestia kilku dni, aż układ pokarmowy wróci do normy i pojawi się stolec. Niekiedy kobiety skarżą się również na ból podczas oddawania moczu, który wzbudza w nich strach przed pójściem do toalety. Wtedy najlepiej będzie spróbować oddawania moczy na stojąco pod prysznicem jednocześnie kierując strumień ciepłej wody na krocze. Ból zostanie złagodzony, a kobieta będzie czuła się po prostu bardziej komfortowo w tej całej trudnej sytuacji.