
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego tak ważne jest, by zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Należy również uważać, gdy pojawi się jakakolwiek wysypka. Jej powodów jest wiele, trzeba mieć się na baczności, by wiedzieć, jak zareagować, gdy wysypka zaatakuje skórę maluszka.
Niemowlęcy trądzik
Być może brzmi to nieco kosmicznie, ale naprawdę jest możliwe. Pojawia się na twarzy noworodka i po ogrzaniu skóry może przypominać czerwone krostki, a po ochłodzeniu delikatne plamki, które wydaja się znikać pod wpływem zmiany temperatury na niższą. Co ważne, taka forma wysypka nie boli i nie swędzi i może utrzymywać się u dziecka nawet przez kilka miesięcy. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną trądziku niemowlęcego, ale może to mieć związek z hormonami kobiety. By wyleczyć tą przypadłość, trzeba po prostu czasu i cierpliwości, ponieważ zanika ona samoczynnie. Nie jest więc niebezpieczna, a to najważniejsza informacja.
Potówka
To bardzo często spotykana przypadłość u noworodków. Powoduje ją zaburzenie w obrębie gruczołów potowych. Powstają na skórze drobne pęcherzyki wypełnione surowicą, które niekiedy zmieniają swoją barwę na czerwoną. Niestety czasem wysypce towarzyszy pieczenie, a to może powodować markotność dziecka. Najczęściej potówka pojawia się na skórze w miejscach najbardziej przegrzanych, czyli w fałdkach skórnych i na pleckach. Jeżeli już wystąpi potówka, należy dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko, a także o ubranka dziecka, które nosi. Skóra musi mieć możliwość oddychania. Dobrym pomysłem jest także kąpiel z krochmalem oraz zasypka z mąki ziemniaczanej, dzięki której zapobiegnie się również występowaniu odparzeń.
Pokrzywka
Jeszcze jedną formą wysypki, o której warto wspomnieć, jest pokrzywka. Nagle na skórze niemowlęcia zaczynają pojawiać się czerwone bąble o różnej wielkości. Mogą występować w różnych miejscach na ciele. Co gorsza, wysypce tego typu towarzyszy dosyć mocny świąd, dlatego dziecko odczuwa ogromny dyskomfort i może płakać. Skąd jednak bierze się ta przypadłość? Najczęściej jest jednym z objawów alergii na pokarm, zdecydowanie rzadziej wiąże się ta wysypka z zażywanymi lekami czy promieniowaniem słonecznym. Warto jednak pamiętać, że znika on najczęściej po około dwóch dniach, niemniej jednak w gorszych przypadkach może utrzymywać się nawet prze kilka tygodni. Jeżeli na ciele noworodka pojawi się pokrzywka, trzeba zastosować przepisane przez lekarza leki antyalergiczne w postaci syropów, a także postarać się o wyeliminowanie z diety dziecka pokarmów, które mogą zawierać składniki uczulające, takie jak pszenica, mleko, orzechy oraz jajka.