Co powoduje ból w ciąży? Przyczyny

Co powoduje ból w ciąży? Przyczyny

Ciąża to taki okres w życiu kobiety, które kojarzy się być może z porannymi mdłościami, czy zachciankami, ale często kobiety właśnie na tym poprzestają. Ich wyobrażenie jest dosyć uproszczone i zapominają o tym, że w czasie ciąży może towarzyszyć im również ból. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę i być bardziej świadomą swojego ciała, ponieważ rodzajów bólu jest wiele. Który stanowi nieodłączny element ciąży, a który stanowi zagrożenie dla życia?

 

Ból nr 1 – podobny do bólów miesiączkowych

Taki rodzaj bólu pojawia się zazwyczaj na samym początku ciąży. Zazwyczaj trwa on do kilku tygodni i rzeczywiście przypomina ból, który towarzyszy kobietom podczas okresu. Z tego też względu kobiety bardzo często mylą go ze zbliżającą się miesiączką i nie podejrzewają, że mogą być w ciąży. Skąd jednak bierze się ten rodzaj bólu? Wszystko z powodu rozciągania się macicy, które ma miejsce nawet do drugiego trymestru.

 

Ból nr 2 – pojawiający się w okolicy pępka

Skąd taki rodzaj bólu? Gdy kobieta jest już w zaawansowanej ciąży, dochodzi do rozciągania się tak zwanego pierścienia pępowinowego. Ważne, by pamiętać, iż taki rodzaj bólu w żaden sposób nie zagraża życiu dziecka. Jest czymś naturalnym, z czym po prostu należy się zmierzyć.

 

Ból nr 3 – bardzo silny ból połączony z krwawieniem, plamieniem

Kiedy jednak pojawi się ból, który sprawi, że kobiecie ciężarnej będzie ciężko nawet się wyprostować, wtedy należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie. Jest to bowiem oznaka, iż ciąża może być zagrożona, czy może dojść do przedwczesnego porodu. Mowa tutaj oczywiście o sytuacji w której kobieta nie spodziewa się porodu.

Bardzo często w takiej sytuacji towarzyszy im również plamienie, czy wręcz krwawienie. W żadnym wypadku takich oznak nie można lekceważyć. Kiedy krwawienie jest bardzo obfite, najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu jest odklejenie się łożyska. Jest to już spore zagrożenie.

 

Ból nr 4 – ból brzucha jak przed miesiączką, jednak nie na początku ciąży

Taki rodzaj bólu potrafi być zwodniczy. Kobiety nie zawsze wiedzą, czego się po nim spodziewać. Czasem jednak zdarza się, iż zaczyna się on nasilać. Nie można jednak nigdy takiego rodzaju bólu lekceważyć, ponieważ może on świadczyć o niepokojących skurczach macicy. By mieć pewność, iż wszystko jest w porządku, należy udać się do lekarza jak najszybciej.

 

Ból nr 5 – typowe skurcze porodowe

Jeżeli pojawiają się regularnie, co kilka minut, stają się coraz silniejsze i mają miejsce przed porodem, świadczy to o powiększającym się rozwarciu macicy, które przygotowuje się na fazę parcia, podczas której dziecko pojawia się na świecie przez kanał rodny. W takiej sytuacji jest to jak najbardziej naturalny ból. Jeżeli jednak do porodu zostało sporo czasu, trzeba reagować jak najszybciej i udać się do lekarza, szpitala.

 

Pamiętajmy, iż ciąża jest okresem bardzo nieprzewidywalnym, często z kobiecym ciałem dzieją się rzeczy, o których nie miały pojęcia. Zazwyczaj mowa tutaj o pierwszej cięży w życiu kobiety. Nigdy reakcji organizmu nie można przewidzieć. Jeśli jednak pojawia się ból, nie można pod żadnym pozorem wahać się sięgnąć po poradę lekarza, czy udać się do szpitala. Ciąża jest stanem, w którym musimy bowiem zadbać nie tylko o siebie, ale i o nasze jeszcze nienarodzone dziecko.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *