
Kiedy tylko padną pierwsze podejrzenia o to, iż jest się w ciąży, już wtedy kobieta zacznie bardziej wsłuchiwać się w swój organizm i szukać oznak jej stanu. Każdy sygnał, który się pojawi, będzie wnikliwie inwigilowany przez przyszłą mamę. Co jednak, gdy pojawi się ból? Czy powinien on niepokoić, czy raczej nie ma powodu do zmartwień?
I trymestr ciąży
W pierwszych trzech miesiącach w ciąży zazwyczaj pojawia się ból, który ma związek z szybkim rozwojem dziecka. Pojawienie się nowego życia w łonie kobiety sprawia, że całe ciało musi się przystosować do tej nowej sytuacji is tworzyć odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju maluszka. Wtedy macica zaczyna się powiększać, a to też może wiązać się z bólem. Pierwszy ból, który jednak może nastąpić, zazwyczaj ma związek z implantacją zarodka. Można wtedy zauważyć lekkie pobolewanie okolic brzucha w połączeniu z niewielkim plamieniem. Niekiedy kobiety biorą te objawy za przejaw miesiączki, co potrafi zmylić. Gdy już jednak rozpocznie się burza hormonów i ciało zacznie przestawiać się na tryb ciążowy, wtedy mogą nastąpić kolejne bóle spowodowane dolegliwościami gastrycznymi. Mowa tutaj zarówno o gazach, jak i wzdęciach.
II trymestr ciąży
Właśnie w tym czasie dochodzi do coraz większego rozciągnięcia macicy, dlatego może to powodować ból. Pojawia się on również w okolicy pleców. Niekiedy ból może być dosyć silny. Często dodatkowa tkliwość dolnej części brzucha jest spowodowana również faktem, że właśnie w tej okolicy najwięcej narządów ulega sporemu ukrwieniu z powodu ciąży. Ból brzucha może również być spowodowany rośnięciem dziecka oraz wykonywanymi przez nie ruchami. Zazwyczaj określa się je jako wiercenie, czy kopnięcia. W ciąży może również pojawić się ból więzadła macicy, który objawia się dolegliwościami w dole brzucha, pachwinach lub boku. Zazwyczaj ból jest bardziej dotkliwy, kiedy pojawia się kaszel, czy kichanie. Warto dodatkowo wykonywać kilka specjalnych ćwiczeń dla ciężarnych, które pomogą wzmocnić mięśnie brzucha. Ważne jednak, by reagować, gdy bóle będą bardzo silne, regularne, a brzuch zacznie twardnieć. To powody, kiedy natychmiast należy udać się do lekarza, ponieważ objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży.
III trymestr ciąży
Mimo iż jest to już trzeci trymestr, wciąż będą pojawiały się bóle z powodu rośnięcia macicy i znajdującego się w niej dziecka. Często pojawia się również ból kręgosłupa. Można się jednak pocieszyć faktem, iż większość z tych objawów minie, kiedy tylko będzie już po porodzie. Wtedy zazwyczaj widok dziecka sprawia, ze kobiety zapominają o wszelkich dolegliwościach i zaczynają cieszyć się swoim nowo narodzonym dzieckiem.