Jak poradzić sobie z nawałem pokarmu?

Jak poradzić sobie z nawałem pokarmu

Nawał pokarmu potrafi być kłopotliwy. Niektóre kobiety bardzo skarżą się na tą przypadłość, ponieważ prowadzi ona do sporego dyskomfortu i problemów z codziennym funkcjonowaniem. Przepełnione piersi, szczególnie w pierwszym okresie laktacji są ponadto bardzo bolesne i mogą być uciążliwe dla ich właścicielki. Czy istnieją jakieś sprawdzone i proste sposoby, dzięki którym ilość pokarmu ulegnie zmniejszeniu?

Czym charakteryzuje się nawał mleczny?

Przede wszystkim piersi kobiety są nabrzmiałe i ociężałe. Nierzadko tejże przypadłości towarzyszy również spory ból i dyskomfort. Nawał mleczny pojawia się najczęściej w drugiej lub trzeciej dobie po porodzie i jest spowodowany nadproduktywnością gruczołów mlecznych zlokalizowanych w kobiecych piersiach. Dlaczego produkcja mleka jest zbyt duża? Ponieważ nawet dziesięciokrotnie przewyższa zapotrzebowanie na pokarm, jakie zgłasza dziecko. Taka przypadłość plus jeszcze liczne zmiany hormonalne to spore utrudnienie dla kobiety. W czasie nawału mlecznego bardzo ważne jest, by pielęgnować swoje piersi i reagować na niepokojące objawy. Jeśli bowiem mleko nie będzie odpowiednio odprowadzane z gruczołów mlekowych, przewody mleczne mogą ulec zatkaniu, a skutkiem tego będzie kolejne bolesne zapalenie piersi.

Jak objawia się zastój mleka w piersiach?

Prócz już wspomnianej bolesności, może dojść również do pojawienia się guzków oraz zaczerwienień  w obrębie piersi. Po czasie zaczyna pojawiać się gorączka i ból mięśni, który można pomylić z grypą czy przeziębieniem. Konsekwencją zachorowania jest zaburzenie procesu laktacyjnego w kobiecym organizmie.

Czy można jakoś ograniczyć laktację?

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc podczas powstrzymywania nadmiernej laktacji. Jednym z nim jest stosowanie na obolałe piersi zimnych okładów przez około trzydzieści minut. Należy jednak pamiętać o tym, by okład nie był zmrożony, jednak chłodny. Skóra na piersiach jest bardzo delikatna, dlatego należy postępować ostrożnie, by jej nie uszkodzić i podrażnić.

Drugim sposobem jest stosowanie okładów z kapusty. Wystarczy kilka liści schłodzonych w lodówce, a następnie rozbitych z pomocą tłuczka do mięsa. Następnie tak przygotowane liście trzeba włożyć do biustonosza i otulić nim piersi. Kapusta złagodzi ewentualne stany zapalne, a także zmniejszy obrzęk i uczucie napięcia w piersiach.

Warto również pamiętać o odpowiednim biustonoszu. Po ciąży piersi są często większe, a w czasie nawału mlecznego są również nabrzmiałe i opuchnięte. Dobrze dobrany biustonosz to podstawa komfortu.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *