Polak na urlopie – czas wolny czy praca?

Polak na urlopie – czas wolny czy praca?

Tylko 1 na 10 Polaków decyduje się na wakacyjne podróże poza granice kraju. Nie oznacza to jednak, że 9 na 10 osób wybiera polskie kurorty, gdzie regeneruje swe siły po całorocznej pracy. Okazuje się bowiem, że wiele osób w okresie urlopu podejmuje dodatkowe zajęcia zarobkowe, które mogą podreperować ich budżet. Praca zamiast wypoczynku? Witamy w Polsce.

Przepisy Kodeksu Pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy, każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, przysługuje co najmniej 20 dni urlopu w skali roku. Ten kto ma na swoim koncie minimum 10 lat stażu pracy, może liczyć na dodatkowe 6 dni przeznaczone na odpoczynek. Co więcej, zgodnie z przepisami urlop wypoczynkowy nie może trwać krócej niż 14 dni ciągiem (wliczając w to weekendy). W teorii każdy pracujący ma wystarczająco czas, by odpocząć, jednak praktyka nie zawsze idzie w parze z odgórnymi zapisami.

Odpoczynek

Odpoczynek jest konieczny i bardzo dobrze wie o tym każdy z nas. Niestety, zdecydowana większość Polaków boryka się z problemami finansowymi, a wakacyjne wyjazdy to spore obciążenie dla domowego budżetu. Okres letni to dla jednych czas odpoczynku, a dla innych szansa na dodatkowy zarobek. Co prawda dwa tygodnie to niezbyt dużo, jednak dodatkowe środki zarobione w trakcie urlopu to spory dodatek, na jaki zwykle nie można liczyć w ciągu roku. I z takiej możliwości korzysta wiele osób, które zwykle otrzymują najniższe wynagrodzenie za swoją pracę. W gorszej sytuacji są ci, którzy pracują na umowie cywilnoprawnej, gdzie urlop przestaje mieć znaczenie.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *