Pierwsze objawy ciąży

pierwsze objawy ciąży

Już na samym początku należy zaznaczyć, że żaden poradnik czy internetowy artykuł nie da nam stuprocentowej pewności, co do tego, że jesteśmy w ciąży. Aby potwierdzić „stan błogosławiony” i rozwiać tym samym wszelkie wątpliwości, niezbędna jest wizyta u lekarza. Pierwsze objawy ciąży są praktycznie niezauważalne. Wczesne oznaki zapłodnienia pojawiają się w różnych momentach cyklu menstruacyjnego. Z pozoru drobne zmiany można przegapić, dlatego też należy zwracać uwagę na własne ciało. Objawy ciąży w pierwszych tygodniach porównywalne są do… objawów przeziębienia bądź zatrucia pokarmowego.

Pierwsze oznaki ciąży pojawiają się już po około dziesięciu dniach od zapłodnienia.

  1. Huśtawki nastrojów

Naprzemiennie płacz i euforia, rozdrażnienie, złość, smutek, radość – pierwszym tygodniom ciąży towarzyszą objawy zbliżone do objawów przemęczenia czy PMS. Samopoczucie ulega poprawie w momencie, gdy uświadomimy sobie nasz stan. Same wahania nastrojów są spowodowane działaniem progesteronu – hormonu odpowiadającego za zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy i utrzymanie ciąży.

  1. Zmęczenie

Kolejnym objawem występującym w pierwszych dniach ciąży jest zmęczenie. Jest ono związane bezpośrednio ze zmianami, które w tej chwili zachodzą w naszym organizmie. Jego przyczyną jest także progesteron, który spowalnia trawienie, obniża ciśnienie krwi i powoduje mdłości.

  1. Brak apetytu

W ciąży możemy mieć albo wilczy apetyt albo jego całkowity brak. Kwestia ta jest całkowicie indywidualna.

  1. Bóle piersi

W pierwszych dniach po zapłodnieniu nasze piersi tają się wyraźnie nabrzmiałe i tkliwe. Powiększeniu ulegają komórki gruczołowe odpowiedzialne w późniejszym czasie za produkcje mleka. Dodatkowo, wzrostowi ulega objętość limfy i krwi – lepsze ukrwienie biustu przekłada się na widoczność naczyń krwionośnych przez cienką warstwę skóry. Piersi stają się nie tylko większe, ale również cięższe. Niemal każdy ich dotyk może powodować dyskomfort.

  1. Brak miesiączki

Brak miesiączki może być jednym z objawów ciąży u kobiet, których okres jest w pełni regularny. U niektórych pań może jednak wystąpić krwawienie na skutek zagnieżdżania się zarodka w macicy. Tego typu krwawienie trwa jednak znacznie krócej, aniżeli tradycyjna menstruacja i charakteryzuje się mniejszym bólem.

  1. Mdłości i wymioty

Finalnie wspomnieć należy o mdłościach i wymiotach, które mogą towarzyszyć nam nawet przez cały pierwszy trymestr ciąży. Aby złagodzić nieco poranne dolegliwości można stosować herbatki ziołowe oraz spożywać niewielkie ilości imbiru.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *