
Już na samym początku należy zaznaczyć, że żaden poradnik czy internetowy artykuł nie da nam stuprocentowej pewności, co do tego, że jesteśmy w ciąży. Aby potwierdzić „stan błogosławiony” i rozwiać tym samym wszelkie wątpliwości, niezbędna jest wizyta u lekarza. Pierwsze objawy ciąży są praktycznie niezauważalne. Wczesne oznaki zapłodnienia pojawiają się w różnych momentach cyklu menstruacyjnego. Z pozoru drobne zmiany można przegapić, dlatego też należy zwracać uwagę na własne ciało. Objawy ciąży w pierwszych tygodniach porównywalne są do… objawów przeziębienia bądź zatrucia pokarmowego.
Pierwsze oznaki ciąży pojawiają się już po około dziesięciu dniach od zapłodnienia.
-
Huśtawki nastrojów
Naprzemiennie płacz i euforia, rozdrażnienie, złość, smutek, radość – pierwszym tygodniom ciąży towarzyszą objawy zbliżone do objawów przemęczenia czy PMS. Samopoczucie ulega poprawie w momencie, gdy uświadomimy sobie nasz stan. Same wahania nastrojów są spowodowane działaniem progesteronu – hormonu odpowiadającego za zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy i utrzymanie ciąży.
-
Zmęczenie
Kolejnym objawem występującym w pierwszych dniach ciąży jest zmęczenie. Jest ono związane bezpośrednio ze zmianami, które w tej chwili zachodzą w naszym organizmie. Jego przyczyną jest także progesteron, który spowalnia trawienie, obniża ciśnienie krwi i powoduje mdłości.
-
Brak apetytu
W ciąży możemy mieć albo wilczy apetyt albo jego całkowity brak. Kwestia ta jest całkowicie indywidualna.
-
Bóle piersi
W pierwszych dniach po zapłodnieniu nasze piersi tają się wyraźnie nabrzmiałe i tkliwe. Powiększeniu ulegają komórki gruczołowe odpowiedzialne w późniejszym czasie za produkcje mleka. Dodatkowo, wzrostowi ulega objętość limfy i krwi – lepsze ukrwienie biustu przekłada się na widoczność naczyń krwionośnych przez cienką warstwę skóry. Piersi stają się nie tylko większe, ale również cięższe. Niemal każdy ich dotyk może powodować dyskomfort.
-
Brak miesiączki
Brak miesiączki może być jednym z objawów ciąży u kobiet, których okres jest w pełni regularny. U niektórych pań może jednak wystąpić krwawienie na skutek zagnieżdżania się zarodka w macicy. Tego typu krwawienie trwa jednak znacznie krócej, aniżeli tradycyjna menstruacja i charakteryzuje się mniejszym bólem.
-
Mdłości i wymioty
Finalnie wspomnieć należy o mdłościach i wymiotach, które mogą towarzyszyć nam nawet przez cały pierwszy trymestr ciąży. Aby złagodzić nieco poranne dolegliwości można stosować herbatki ziołowe oraz spożywać niewielkie ilości imbiru.