Ograniczamy dziecku dostęp do gier komputerowych

dziecko a gry komputerowe

Jeśli chcemy sprawić dziecku największą radość w postaci prezentu na dowolnie wybraną okazję – wystarczy kupić mu ulubioną grę komputerową. W tej chwili branża gier komputerowych na dobre zdominowała świat naszych pociech. Nie liczą się już analogowe zabawki, bo większość rzeczy trafiających do naszych dzieci zostało już poddanych procesom szerokiej cyfryzacji. Co zrobić, gdy z przerażeniem odkrywamy, że wszystkie książki jakie kupiliśmy dotychczas dla naszego dziecka zostały zamienione na konsolę i  że czasu na czytanie nasze dziecko każdego dnia ma coraz mniej? Gdy tylko zapali nam się czerwone światło co do wpływu gier komputerowych na życie naszego dziecka – należy niezwłocznie zacząć działać!

Powrót do realu

Świat wirtualny dla wszystkich dzieci i nastolatków jest bardzo pociągający, ale podatny na wpływ młody człowiek nie potrzebuje zbyt wielu bodźców dodatkowych, aby kompletnie się w nim zatracić. Znane są przypadki, gdy niektóre dzieci bez jedzenia i picia potrafiły przebywać przed konsolą nawet po kilkadziesiąt godzin bez przerwy! Na sugestię dotyczącą ograniczenia dostępu do gier komputerowych dziecko zazwyczaj reaguje agresją. W początkowej fazie uzależnienia protesty mogą być jeszcze w miarę delikatne, a wszystkie uwagi traktowane jako żarty sytuacyjne. Problem będzie poważniejszy, jeśli będziemy chcieli wyciągnąć ze świata wirtualnego dziecko grające bez przerwy przez dłuższy okres. Nierzadko w takich sytuacjach potrzebna jest pomoc specjalisty – psychologa, ponieważ rodzice sami nie są w stanie poradzić sobie z nawarstwiającym się problemem.

Detox od gier

Uzależnienie od gier komputerowych nie bierze się znikąd. Rodzice ponoszą odpowiedzialność. Codzienne zapracowanie, zabieganie, brak czasu dla dziecka sprawiają, że szuka ono swojej alternatywnej rzeczywistości, w której czuje się zauważone. Dlatego najlepszym detoxem od gier będzie wspólne przebywanie z najbliższymi. Działanie pozwala nam czuć się potrzebnym temu światu. Można naprowadzić dziecko na szersze działania w zakresie sportowym, naukowym, rozwijanie pasji niezwiązanych z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *