
Kiedy ma się do czynienia z porodem, który następuje przed 37. tygodniem ciąży, wtedy jest to tak zwany poród przedwczesny. W zależności od tego, w jakiej części świata żyje kobieta, która ma niedługo urodzić, istnieje duża różnica w prawdopodobieństwie porodu przedwczesnego. Największe ryzyko pojawia się w krajach Azji i Afryki i wynosi około dwanaście procent. W Polsce liczba ta jest mniejsza o połowę i wynosi sześć procent.
Czy poród przedwczesny stwarza zagrożenie życia dziecka?
Niestety wciąż tak. Mimo iż rozwój medycyny jest zaskakujący, to wciąż nie można jednoznacznie powiedzieć, iż przedwczesny poród zakończy się szczęśliwie. Mowa tutaj nie tylko o samym leczeniu, ale również o znalezieniu przyczyny tegoż stanu. Często bowiem nie wiadomo, dlaczego taki poród miał miejsce, a także czy można skutecznie zapobiec jego wystąpieniu. Nie było by w tym nic ważnego, gdyby nie fakt, że dzieci przedwcześnie urodzone, czyli wcześniaki więcej chorują, są bardziej podatne na choroby przewlekłe i s po prostu słabsze. Im wcześniej dojdzie do porodu, tym większe ryzyko, iż nie uda się uratować maleństwa ze względu na jego ograniczony rozwój. Nic bowiem nie jest w stanie zastąpić dziecku naturalnego miejsca do dalszego rozwoju, jakim jest łono matki.
Co może spowodować przedwczesny poród?
Ustalenie przyczyny czasem jest możliwe. Zazwyczaj wiąże się ona z pewnymi zaburzeniami w obrębie organizmu kobiety, czyli na przykład stan zapalny albo zakażenie. Niekiedy dochodzi również do niedokrwienia macicy oraz łożyska. Nierzadko zdarza się, że kobieta rodzi przedwcześnie z powodu nadmiernego stresu, który towarzyszy wielu z nas każdego dnia. Przyczyną mogą być jednak czysto biologiczne. Mowa tutaj o rozciągnięciu macicy, czy chociażby o niedotlenieniu płodu i oddzieleniu łożyska. Czasem za przedwczesny poród odpowiada także układ immunologiczny.
Niekiedy jednak do przedwczesnego urodzenia dziecka dochodzi z powodu winy matki, która pali papierosy, zażywa narkotyki i alkohol, nie dba o siebie i jest podatna na liczne urazy bądź z powodu nieodpowiedniej diety waży zbyt wiele, czy zbyt mało.
Przyczyną przedwczesnych urodzeń jest również ciąża wielopłodowa, nadciśnienie, a także wady anatomiczne układu rozrodczego. Niekiedy do niepowodzeń dochodzi z powodu zbyt młodego wieku lub zbyt zaawansowanego. Przyczyn naprawdę można dopatrywać się niemalże w każdej kwestii zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest, by zawsze starać się planować ciążę, zrobić przed nią odpowiednie badania i regularnie uczęszczać na wizyty lekarskie, a także prowadzić odpowiedni, oszczędny tryb życia. Wtedy prawdopodobieństwo wczesnego urodzenia dziecka być może nie zostanie całkowicie wyeliminowane, ale z pewnością zrobi się wszystko, by zmalało.