Lubisz się opalać? Uważaj! 5 chorób spowodowanych nadmiernym opalaniem

Lubisz się opalać? Uważaj! 5 chorób spowodowanych nadmiernym opalaniem

Która z nas nie lubi się opalać? Po długiej zimie niemal każda przedstawicielka płci pięknej czeka na pierwsze promienie wiosennego, a potem letniego słońca. Gdy temperatura dochodzi do 25 stopni Celsjusza wsiadamy w samochód i jedziemy nad jeziorko czy staw, aby zrelaksować się po ciężkim tygodniu pracy. W chwili, gdy termometr wskaże 30 i więcej stopni kierujemy się w odludne miejsce – na działkę, do ogrodu, na taras czy balkon – aby zadbać o naszą opaleniznę. Mimo że temperatura stopniowo wzrasta, nie zamierzamy porzucić planu. Po co nam solarium czy samoopalacz, jak za oknem panuje znakomita pogoda. Jeżeli chodzi o wygląd, panie zupełnie tracą głowę. Większość z nas zupełnie pomija aspekt zdrowotny opalania. Wmawiamy sobie, że godzinka czy dwie na słońcu zupełnie nie szkodzą naszej skórze czy nawet organizmowi. Niestety, zbyt długie przebywanie „pod chmurką” w szczególnie upalne dni – w skrajnych przypadkach – może doprowadzić do śmierci. Oto 5 najpoważniejszych chorób, które grożą Ci, gdy przesadzisz z opalaniem.

  1. UDAR SŁONECZNY

Chyba każda z nas wie co to jest udar i czym grozi. Gdy temperatura ciała przekracza 39 stopni Celsjusza, skóra staje się sucha, gorąca i zaczerwieniona, zaś my czujemy się osłabione i zmęczone to znak, że coś jest nie tak. W niektórych przypadkach udar słoneczny wymaga hospitalizacji.

  1. HIPERTERMIA

Zbagatelizowanie objawów udaru słonecznego może doprowadzić nas do… hipertermii. Hipertermia to nic innego jak przegrzanie organizmu. To jedna z najczęściej występujących przy nadmiernym opalaniu dolegliwości. Do objawów takich jak podwyższona temperatura czy zaczerwieniona i sucha skóra dochodzą: nudności i wymioty, zawroty i bóle głowy, a także poważne osłabienie organizmu.

  1. ODWODNIENIE

Zazwyczaj bagatelizowane, prowadzi do zasłabnięć. Odwodnienie występuje nie tylko podczas upału, ale również w chwili nadmiernego wysiłku fizycznego czy zwiększonego pocenia się organizmu. Wzmożone wypłukiwanie wody prowadzi do ubytku elektrolitów, a to zaś do osłabienia.

  1. CZERNIAK OKA

Udar słoneczny, hipertermia i odwodnienie to nic przy czerniaku oka. Nowotwór oka powstaje za sprawą nadmiernej ilości promieni UV. Jak go rozpoznać? Pierwszymi objawami tej groźnej choroby są tzn. „mroczki” przed oczami oraz zaburzenia widoczności. Stroniąc od okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV możemy przepłacić opalanie życiem.

  1. NOWOTWORY

Jeśli już mówimy o nowotworach, czerniak to nie jedyny rak powstały na skutek nadmiernego opalania się. Zbyt długie przebywanie na otwartym słońcu może powodować nowotwory skóry: chłoniaki, czerniaki, a także rak kolczystokomórkowy. Oczywiście, każdy z tych nowotworów może okazać się złośliwym.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *