Jak karmić bliźnięta piersią?

karmienie piersią bliźniąt

Już przy jednym dziecku karmienie jest nie lada wyzwaniem. Co jednak, gdy na świecie w jednej chwili pojawiło się aż dwoje dzieci? Wtedy jest znacznie trudniej i świeżo upieczeni rodzice, szczególnie matki zachodzą w głowę, jak sobie poradzić z karmieniem. Jakie problemy mogą wystąpić podczas karmienia? W jaki sposób podołać tej czynności?

Jak zacząć karmienie piersią bliźniąt?

Na początku zawsze jest najtrudniej. Najpierw należy opanować technikę karmienia, a dopiero potem zastanawiać się, czy karmić dzieci jednocześnie, czy osobno. Oczywiście najbardziej znanym sposobem karmienia niemowląt jest pozycja klasyczna. Kobieta wygodnie siedzi i układa dziecko brzuszkiem w swoją stronę. Kolejno przystawia pierś do buzi dziecka, a ono po chwili zaczyna chwytać brodawkę. Następnie należy tak ułożyć pierś, by dziecko chwyciło ustami całą brodawkę. Niedługo po tym słychać połykanie pokarmu.

Jak karmić bliźniaki?

Czy to w ogóle możliwe, by karmić bliźniaki jednocześnie? Oczywiście. Jednak na początku nie stawiajmy sobie aż tak dużych wymagań. Najpierw postarajmy się opanować technikę karmienia z jednym dzieckiem, by można było wyczuć, czy dziecko połyka pokarm i prawidłowo chwyta pierś. Jeśli już dojdziemy do wprawy, można spróbować uchwycić dwoje bliźniąt jednocześnie. Pamiętajmy jednak, że najpierw dzieci muszą się nauczyć chwytać pierś. Nie zawsze potrafią to od samego początku. Warto także poprosić kogoś bliskiego bądź położną o pomoc podczas pierwszego karmienia. Pójdzie sprawniej, dzieci nie będą się tak bardzo denerwować i płakać, a świeżo upieczona mama nabierze większej pewności siebie.

Pozycje do karmienia bliźniąt

Karmienie bliźniąt jednocześnie jest możliwe. Warto w tym celu, oprócz pomocy osoby bliskiej, skorzystać również z poduszek bądź innych akcesoriów pomagające utrzymać dzieci w odpowiedniej pozycji i zapewnić komfort podczas karmienia. Noworodki karmione są nawet kilkanaście razy w ciągu doby. To bardzo wyczerpujące i zajmuje ogrom czasu. W przypadku dwójki dzieci czynność ta trwałaby więc dwa razy dłużej. Karmiąc jednocześnie, można naprawdę ułatwić sobie i tak już skomplikowaną sytuację z wychowywaniem dwójki niemowląt naraz.

Najlepszą pozycją do karmienia jest pozycja siedząca bądź leżąca. Dzieci układa się na matce brzuszkiem w jej stronę. Ich twarzyczki należy delikatnie skierować w stronę piersi kobiety. Za pomocą poduszki bądź rąk matki dzieci są przytrzymywane i właśnie w takiej pozycji, jeśli już potrafią chwytać pierś, rozpoczynają pożywianie się. To najwygodniejsza, a zarazem najprostsza dla dzieci i matki pozycja. Warto spróbować. Młoda mama będzie czerpać z tego ogromną satysfakcję.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *