W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

To nie jest takie łatwe, by jednoznacznie określić najlepszy wiek do zajścia w ciążę. Zazwyczaj kobiety w obecnych czasach najpierw stawiają na karierę i niezależną stabilizację finansową, a dopiero potem rozpoczynają jakiekolwiek przygotowania do tego, by zostać mamą. Jeżeli chodzi o biologię, to w ciążę można zajść już w momencie pojawienia się miesiączki, czyli w nastoletnim wieku. Jednak trzeba być do tego przygotowanym również psychicznie, dlatego mowa tutaj o znacznie wyższej granicy wieku.

Najlepszy wiek na ciążę

Pod względem biologii najlepszy okres na zajście w ciążę to wiek między 20 a 24 rokiem życia. Właśnie w tym wieku u kobiet istnieje najmniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, czy nadciśnienia. Co więcej, wszystkie dolegliwości, jakie występują w czasie ciąży są znacznie lepiej znoszone przez kobiety w tym przedziale wiekowym. Również w tej grupy można poszczycić się najniższym ryzykiem poronienia. Z kolei zgodnie ze zdaniem lekarzy najlepszym momentem na zajście w ciążę jest wiek do 29 roku życia, ponieważ wtedy kobiety są płodne, energiczne, ale również mają już pewne doświadczenia życiowe, które pomogą im odpowiedzialnie i świadomie przejść przez cały ten proces, a później wychować dziecko wykazujący się tym samym ogromną dozą cierpliwości. Jeśli chodzi o samo ryzyko poronienia, jest ono większe zaledwie o jeden procent, dlatego nie różni się nieznacznie. Być może to jest właśnie ten czas, w którym można pomyśleć o dziecku.

Kiedy jest już trudniej zajść w ciążę?

Gdy kobieta przekracza trzydziestkę, wtedy powoli jej poziom płodności zaczyna spadać. Nie jest to na szczęście zmiana gwałtowna, niemniej jednak jest to pierwszy sygnał, iż zegar biologiczny tyka. Również ryzyko poronienia w wieku 30- 34 lat zaczyna rosnąć o kolejne dwa procent i wynosi już niecałe 12 procent. Z kolei wiek do 39 roku życia to już pewna jasna granica, iż zajście w ciążę może wiązać się z pewnymi problemami. Co więcej, mogą pojawić się dodatkowe utrudnienia w postaci zwiększonego nadciśnienia krwi podczas ciąży, czy cukrzyca ciążowa. Szczególnie często pojawiają się te dolegliwości u kobiet z nadwagą. Powikłania mogą spowodować, iż będzie potrzebne cesarskie cięcie, ponieważ miednica i mięśnie nie są już tak elastyczne, jak to miało miejsce w młodszym wieku.

Z każdym rokiem donoszenie dziecka zaczyna być coraz trudniejsze. Po czterdziestce matkami zostają już tylko nieliczne kobiety, nie wspominając już o paniach po 45 roku życia. Dlatego warto przemyśleć kwestię macierzyństwa i wybrać wiek, który będzie dla kobiety dobry nie tylko pod względem sytuacji materialnej, ale i biologicznej.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *