Delikatność, czyli jak prezentuje się noworodek zaraz po porodzie?

Delikatność, czyli jak prezentuje się noworodek zaraz po porodzie?

Gdy na świat przychodzi dziecku, wyobrażenia o nim mogą być naprawdę skrajnie przesadzone. Wiele osób myśli bowiem, iż po oczyszczeniu maluszka z krwi itp. będzie on wyglądał po prostu ślicznie. Oczywiście dla każdej matki tak jest, pamiętajmy jednak, że to małe ciałko wciąż się kształtuje i przygotowuje do życia w całkiem odmiennym otoczeniu. Czego zatem spodziewać się po wyglądzie noworodka?

 

Skóra

Nie będzie ona gładka, jak to się często słyszy. Wręcz przeciwnie. Na samym początku będzie mocno pomarszczona, zajmie to trochę czasu, nim całkowicie się wygładzi. Powodem takiego stanu jest fakt, iż maluszek przez wiele miesięcy przebywał w środowisku wodnym w kobiecym łonie. Co więcej, początkowo skóra u noworodków może się łuszczyć i przybierać mało naturalne odcienie. Nie jest to nic strasznego, raczej naturalny etap, który prowadzi do uregulowania się gospodarki wodnej w tym małym ciele i przywróceniu równowagi skórze.

 

Spojrzenie

Czyż nie można odnieść wrażenia, iż ten malutki człowieczek właśnie robi zeza? To wcale nie złudzenie. Bardzo często noworodki w pierwszych dniach swojego życia robi zeza. Powodem takiego stanu jest fakt, iż mięśnie gałek ocznych u maluszków nie są jeszcze na tyle silne, by utrzymać wzrok w odpowiednim położeniu. Po jakimś czasie ulega to jednak zmianie, a rodzice często zapominają, że ich dziecko zezowało w wieku niemowlęcym.

 

Płacz u dziecka

Oczywiście takie maluszki płaczą. W ten sposób informują od samego początku, że coś jest nie tak, że coś im nie pasuje. Warto jednak przyjrzeć się noworodkowi, a szczególnie jego oczom. Ciekawostką jest, że nie pojawiają się w nich łzy. Zazwyczaj jest to taki płacz na sucho. Dy jednak pojawią się już po kilku miesiącach pierwsze łzy, z pewnością młodzi rodzice bardzo to przeżyją. Łzy kojarzą nam się ze smutkiem, a przecież żadna matka nie chce, by jej dziecko płakało. Warto jednak mieć na względzie, że bardzo często niemowlę będzie chciało coś po prostu wymusić i manipulować rodzicami. Im starsze, tym częściej będzie chciało okazywać swoje widzi mi się. Mowa tu już nie tylko o podstawowych  potrzebach, ale i zachciankach.

 

Gaworzenie u noworodków

Nie występuje. Maluszek jest po prostu jeszcze zbyt mały. Między płaczem a snem raczej nie można oczekiwać czegokolwiek innego. Dopiero po jakimś czasie, gdy dziecko stanie się bardziej świadome otoczenia, zacznie rozpoznawać twarze swoich rodziców, opiekunów i innych osób, zacznie odczuwać radość, a następnie  okazywać ją przez uśmiech, czy właśnie gaworzenie.

 

Paznokcie u niemowląt

Są one naprawdę bardzo delikatne i elastyczne. Płytka paznokcia nie jest jeszcze ostatecznie utwardzona, w dodatku paznokcie są miniaturowych rozmiarów, dlatego obcinanie ich jest nie lada wyzwaniem. Trzeba jednak pamiętać, iż bardzo ważne jest regularne obcinanie paznokcie, ponieważ niemowlę ma naprawdę delikatną skórę i w każdej chwili może się dosyć mocno podrapać.

Jak widać, noworodki są jedną wielką niespodzianką. Zezują, mają zmarszczki, są naprawdę delikatne i nawet nie okazują jeszcze radości przez uśmiech, jednak rodzice kochają je od pierwszych dni i cierpliwie oczekują pierwszych oznak szczęścia i uśmiechu kierowanego w ich stronę.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *