Czym jest zabieg Credego i dlaczego się go wykonuje?

co to jest zabieg credego

Procedura, która od zawsze jest uruchamiana w przypadku narodzin dziecka, to zabieg Credego. Tyczy się to zarówno dzieci urodzonych naturalnie, jak i przez cięcie cesarskie. Biorąc pod uwagę, iż niezmiennie od 1880 roku przeprowadza się ten zabieg, świadczy to o jego efektywności i zaradności. Czym jest i na czym polega?

Czym jest zabieg Credego?

Zabieg Credego to zaimplikowanie noworodkowi jednej kropki 1% azotanu srebra wprost do worka spojówkowego. Dzięki tej procedurze można zapobiec pojawieniu się u dziecka zapalenia spojówek, które najczęściej powoduje rzeżączka, wirusy oraz chlamydia. Jeżeli mowa tutaj o porodzie naturalnym, jeżeli kobieta jest nosicielką jednej z tych chorób, w trakcie porodu może ona zarazić dziecko. Mimo iż niebezpieczeństwo zarażenia jest nieco mniejsze u noworodków rodzonych przez cięcie cesarskie, to jednak nadal występuje. Zabieg ten ma zastosowanie profilaktyczne. Rezygnacja z niego mogłaby świadczyć o zwiększeniu prawdopodobieństwa zachorowań dzieci na choroby tego typu, a ich objawy nie zawsze są na tyle oczywiste, by jednoznacznie określić pochodzenie przykrych dolegliwości.

Skutki uboczne zabiegu Credego

Mimo iż zabieg wykazuje wysoką skuteczność, u niektórych noworodków może spowodować skutki uboczne w postaci chemicznego zapalenia spojówek. Są to bowiem bardzo wrażliwe i delikatne miejsca na ciele dziecka, stąd właśnie skłonność do występowania tegoż zapalenia. Zazwyczaj w tym czasie ze spojówek wydobywa się wydzielina, która utrzymuje się przez kilka dni. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to bardzo łagodny objaw, który nie podlega leczeniu, ponieważ przechodzi samoistnie.

Zapalenie spojówek rzeżączką, opryszczką lub chlamydią

W przypadku zapalenia spojówek u noworodka rzeżączką niegdyś istniała bardzo duża szansa nawet a utratę wzroku przez dziecko. Obecnie szanse na to są bardzo nikłe. Gdy jednak pojawią się objawy, ze spojówek wydobywa się zielona wydzielina ropna, a powieki są obrzęknięte. Dochodzi także do przekrwienia spojówek, a zmiany postępują bardzo szybko.

Z kolei przy zapaleniu spojówek wirusem opryszczki objawy następują od około 5. dnia po porodzie i powodują pojawianie się wydzieliny, przekrwienie spojówek, a także powstawanie pęcherzyków na powiekach. Owrzodzenie często przypomina strukturę drzewkowatą.

Gdy natomiast mowa o zapaleniu spojówek z powodu chlamydii, wydzielina pojawia się w postaci śluzu i ropy, powieki są opuchnięte, a spojówki przekrwione. Z kolei w rogówce dochodzi do powstania tak zwanych łuszczek. Diagnozę stawia się po badaniu okulistycznym.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *