Czym jest ciemieniucha?

ciemieniucha

Łupież – właśnie to słowo przychodzi pierwsze na myśl, kiedy widzi się swoje nowo narodzone dziecko z główką, na której pojawiają się strupki, czy biały płatki. Na pierwszy rzut z pewnością nie wygląda to zachwycająco, a co ważne, nie powoduje również żadnych przykrych dolegliwości u dziecka. Trzeba jednak wiedzieć, że to, co pojawiło się na jego głowie to ciemieniucha.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha pojawia się w formie żółtych łusek, które są spotykane zarówno na główce dziecka, jak i na jego brwiach. Zazwyczaj pojawia się już kilka dni po przyjściu niemowlęcia na świat. Pojawia się ona, kiedy dziecku brakuje odpowiedniej higieny bądź zostaje ono zaniedbane. Niekiedy powodem są rozwijające się grzyby, ale najczęściej przyczyn można upatrywać się w nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Jeżeli nadmiernie produkują one sebum, skutkiem tego jest powstanie wspomnianej już ciemieniuchy.

Sposoby na pozbycie się ciemieniuchy

Ważną informacją jest, że ciemieniucha nie powoduje u dziecka żadnych negatywnych skutków w postaci bólu, swędzenia, czy pieczenia. Mimo to nie można zaniedbać tego problemu. Ważne, by jak najszybciej podjąć odpowiednie działanie. Przede wszystkim należy posłużyć się oliwką dla dzieci. Z jej pomocą należy smarować miejsca, na których już zaczęły pojawiać się łuski. To sprawi, że staną się one bardziej miękkie i nie powinno być problemu z ich usunięciem. Oliwkę najlepiej zastosować przed kąpielą dziecka. Po kilkunastu minutach należy umyć główkę dziecka z pomocą szamponu przeznaczonego dla niemowląt albo mydełka. Kolejnym sposobem jest posmarowanie główki dziecka oliwką i wyczesywanie ciemieniuchy miękką szczotką. Dzięki temu łuski będą usuwane, a zapobiegnie się ewentualnym podrażnieniom delikatnej skóry głowy dziecka.

Wiele osób posługuje się także różnymi specjalistycznymi preparatami np. w formie kremu. Ich zadaniem jest hamowanie nadmiernej produkcji sebum. Ważne, by nigdy nie kierować się wyłącznie swoim własnym rozsądkiem i zapytać lekarza o najlepszy środek na tą przypadłość. Preparaty można zakupić w aptekach. Zanim jednak spróbuje się typowo chemicznych środków z apteki, można jeszcze skorzystać z domowego sposobu, którym jest mycie główki dziecka w wodzie z otrębami pszennymi albo z płatkami owsianymi. Dzięki takiej kuracji można zmiękczyć łuski oraz załagodzić ewentualne niewielkie podrażnienia, zaczerwienienia na skórze.

Jeśli natomiast ciemieniucha utrzymuje się dłużej, niż dwa tygodnie, powraca mimo wyraźnej poprawy i zaczyna atakować inne miejsca niż tylko skórę głowy, konieczne jest wtedy skorzystanie z porady lekarskiej.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *