Intensywny ból często atakuje z zaskoczenia. Nie zawsze jesteśmy w stanie jednoznacznie rozpoznać jego źródło – zanim jednak skontaktujemy się z lekarzem, możemy potrzebować doraźnej pomocy. Jak należy się przygotować, by poradzić sobie z bólem i często towarzyszącym mu wzrostem temperatury ciała?
Niezależnie od przyczyny, silny ból – głowy, zęba czy pleców – potrafi skutecznie uniemożliwić nam prawidłowe funkcjonowanie. Próbując sobie z nim poradzić, często sięgamy po silne środki przeciwbólowe, nie zważając na przeciwwskazania i ewentualne konsekwencje ich zastosowania. Tymczasem istnieje wiele sprawdzonych sposobów na załagodzenie objawów bez stosowania ryzykownych rozwiązań. W przypadku bólu zęba poleca się płukanie jamy ustnej naparem z rumianku lub szałwii, a także żucie goździków czy czosnku. Skuteczne może okazać się także przyłożenie do niego kostek lodu. Jeżeli boli głowa, to również w jej przypadku pomoże chłodny kompres – zwłaszcza wtedy, gdy bólowi towarzyszy gorączka. Przyczyną tej dolegliwości często jest odwodnienie, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu, a jednocześnie pamiętać o przewietrzeniu mieszkania i głębokich oddechach – najlepiej zafundować sobie wówczas spacer na świeżym powietrzu.
Co zrobić w przypadku bardziej rozległego problemu? Na ból pleców i wszelkie bóle mięśniowe zaleca się przede wszystkim masaż – musi być on jednak wykonany prawidłowo. Rozluźnieniu napiętych mięśni sprzyja olejek z rozmarynu czy ocet jabłkowy, a także zastosowanie poduszki termicznej. Sprawdzonym sposobem na bóle menstruacyjne jest natomiast przede wszystkim ruch – regularne ćwiczenia pozwolą zredukować nieprzyjemne objawy do minimum. Jeżeli nadal dają się we znaki, możemy zastosować na brzuch termofor lub ciepły ręcznik.
Jeżeli domowe sposoby okazują się niewystarczające, a bólowi towarzyszy dodatkowo gorączka, należy sięgnąć po leki. W celu złagodzenia objawów o średnim nasileniu stosuje się np. Aleve, Codipar czy Ibalgin Maxi. Należy jednak pamiętać, że zwalczanie objawów nie wyeliminuje ich przyczyny. W przypadku, gdy utrzymują się dłużej niż kilka dni, powinniśmy zasięgnąć rady lekarza w celu zlokalizowania źródła problemu.