Blizna po cięciu cesarskim

Blizna po cięciu cesarskim

Jeszcze kilkanaście lat temu blizna po cięciu cesarskim nie stanowiła ozdoby kobiecego ciała. Była długa i bardzo szpecąca, niekiedy nawet wykonywano ją w pozycji pionowej, dlatego jej zamaskowanie graniczyło z cudem. Teraz jednak wszystko się zmieniło, blizny są niewielkie, a do tego umiejscowione w takim miejscu, iż nie ma problemów z zakryciem ich nawet w przyzwoitym kobiecym bikini podczas pobytu na plaży.

 

Wygląd blizny po cięciu cesarskim

Obecnie bardzo wiele zmieniło się w chirurgii. Blizny, które wykonuje się w celach wyjęcia dziecka na świat są zazwyczaj długości około 15 cm. W porównaniu z przeszłością to naprawdę niewiele. Cięcie przeprowadza się nad spojeniem łonowym.

Zaraz po zszyciu cięcia, na naszym ciele pozostaje blizna. Początkowo jest ona dosyć przerażająca. Oszpecają ją szwy, które wyciąga się po kilku dniach, cała rana jest mocno czerwona, niekiedy znika czucie w tym miejscu z powodu podrażnienia skóry, która w dodatku jest mocno opuchnięta i obolała. Jest to jednak początek, ponieważ już po kilku tygodniach, miesiącach, jeśli tylko rana goi się bez komplikacji, pozostaje tylko niewidoczna blizna.

 

Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

To bardzo ważne, by odpowiednio pielęgnować bliznę po wykonanym cięciu cesarskim. Tylko wtedy będzie ona goiła się szybko i bez komplikacji. Ważne, by przestrzegać pewnych zasad, by uniknąć wdania się infekcji skutkującej nieprzyjemnym i bolesnym zapaleniem.

Blizna na kobiecym ciele wymaga noszenia opatrunku. W zależności od tego, jak wygląda sytuacja, niekiedy zdejmuje się go na drugi dzień, czasem pozostawia jeszcze na kilka dni po porodzie. Sytuacje bywają różne, jednak zawsze bardzo ważne jest, by opatrunek był czysty oraz suchy. Wilgotne środowisko może być idealnym miejscem dla rozwoju bakterii.

By w czasie kąpieli nie zamoczyć opatrunku, można okryć go folią. Jeśli natomiast ulegnie on zmoczeniu, konieczna jest jego wymiana na nowy.

 

Trzeba jeszcze pamiętać o przemywaniu rany. Najlepiej robić to kilka razy dziennie, jednak nie posługiwać się zwykłą wodą. Na rynku dostępne są różne specyfiki, w tym specjalne spraye odkażające, których nie tworzy się na bazie alkoholu. Odkażają one rany, nie powodują żadnych reakcji uczuleniowych, a przy okazji są bardzo proste w użyciu. TO ogromne plusy, które dla kobiety po porodzie i cesarskim cięciu niezwykle ułatwiają pielęgnację ciała.

 

Odpowiednia bielizna

Blizna po cesarskim cięciu na samym początku jest dosyć obrzmiała, nieprzyjemna, może powodować pewne dolegliwości i dyskomfort. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednią bieliznę. Ważne, by było ona wykonana z naturalnych i delikatnych materiałów. Zrezygnujmy z koronki i innych ozdobników, ponieważ będą one jedynie niepotrzebnie podrażniać okolice rany. Co jeszcze jest bardzo ważne? By szew bielizny, czy jej zakończenie nie znajdowało się bezpośrednio na ranie. Najlepiej zadbać o majtki z wysokim stanem na czas rekonwalescencji.

Pielęgnacja rany jest bardzo ważna. Jeśli jednak mimo wszystko zauważymy objawy w postaci ropy, zbyt dużej opuchlizny, czy gorączkę, należy udać się do lekarza.

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *