Badania prenatalne w ciąży

badania prenatalne

W zależności od sytuacji, leczenia, preferencji kobiecego ciała, czy wieku, niekiedy zachodzi potrzeba wykonania badań prenatalnych. Istnieje wiele czynników, od których zależy taka sytuacja.

Kto powinien wykonywać badania prenatalne w ciąży?

Mimo iż istnieje kilka pewnych czynników, które należy spełnić, by zaliczyć się do grupy kobiet, które muszą wykonać te badania, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich wiek. To jedno z podstawowych kryteriów. Jeśli zatem należy się do ciężarnych kobiet po 35. roku życia, z pewnością zostanie się skierowaną właśnie na takie badania. Po przekroczeniu tego wieku jest to już badanie rutynowe.

Które kobiety są jeszcze predysponowane do takich badań? Z pewnością mowa tutaj o kobietach, które już wcześniej przechodziły przez problemy urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. Jeśli więc jest się jedną z nich, należy poddać się omawianym badaniom.

Badania prenatalne nieinwazyjne

Badania prenatalne, mowa tutaj o tych nieinwazyjnych, to chociażby badanie ultrasonograficzne, czy badanie krwi, z których może skorzystać każda ciężarna. Nie jest powiedziane, iż tyczy się to wyłącznie kobiet z predyspozycjami zdrowotnymi, czy wiekowymi.

Gdy przeprowadza się nieinwazyjne badania prenatalne, można uzyskać informacje na temat cech budowy płodu, dzięki którym można stwierdzić, czy pod względem genetycznym dziecko posiada pewne wady genetyczne, chromosomalne.

Jakie badania zaliczają się do tej grupy? Przede wszystkim rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, czy ultrasonografia. Przeprowadza się jednak badania krwi matki. Na podstawie zmian zachodzących w takich próbkach można poniekąd stwierdzić, czy dziecko ma predyspozycje do chorób genetycznych bądź czy może już takowe rozwijają się w jego małym ciele.

Badania prenatalne inwazyjne

Warto jednak nadmienić, iż istnieją jeszcze badania prenatalne inwazyjne. Polegają one ma pobraniu materiału od dziecka, które rozwija się w kobiecym ciele. By pobrać taki materiał, konieczne jest wykonanie pewnych medycznych czynności. Jest to więc chociażby pobranie płynu owodniowego, czy krwi pępowinowej z macicy ciężarnej kobiety.

 

Kobiety bardzo często zastanawiają się, czy tego typu badania są bezpieczne. Jeszcze jakiś czas temu istniało wiele kontrowersji na ich temat. Niemniej jednak obecnie wiele kobiet decyduje się na ich przeprowadzenie i ufa obecnej nowoczesnej technologii medycznej oraz wiedzy specjalistów, którzy mogą im pomóc w pozyskaniu jakże ważnych z punktu widzenia przyszłego życia dziecka, informacji.

Więcej przeczytasz tutaj

Może to Ci się spodoba?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *